Díky pozvánce z hodinářství Koscom a Chronoshop se nám podařil nevšední zážitek – navštívit dvě významné manufaktury v Mekce německé hodinařiny, saském Glashütte. Nahlédli jsme pod ruce hodinářů v jejich ateliérech a prohlédli si kompletní produkci včetně do té doby utajovaných novinek. Pojďte s námi nahlédnout pod sukně značek Union a Mühle Glashütte.
Ferdinand Adolph Lange a počátky hodinařiny v Sasku
Malebné městečko v Krušných horách bylo původně založeno nejspíše jako sklářská huť, po které nese jméno. Velký rozmach přinesla v patnáctém století těžba stříbra a následně mědi, podobně jako v celých Krušných horách.
Na počátku devatenáctého století přišla spolu s útlumem těžby těžká krize. K oživení regionu vypsala saská vláda pobídku 7000 tolarů, kterou vyhrál tehdy poměrně mladý a velmi talentovaný absolvent drážďanské technické university Ferdinand Adolph Lange. Ten zde v roce 1845 založil po švýcarském vzoru hodinářskou manufakturu a později i školu.
Přes počáteční potíže se podařilo nastartovat rozvoj regionu a rozjet stabilní průmysl, který tu úspěšně fungoval až do druhé světové války. Před jejím koncem se část hodinářských firem prozřetelně stáhla z exponovaného Saska do sféry západních armád, zbytek byl znárodněn. Většina přesných strojů sloužících pro výrobu hodin a přístrojů byla konfiskována a odvezena Rudou armádou do Sovětského svazu, kde pomohla nastartovat tamní výrobu hodin, hodinek a přesných měřících přístrojů.
Po pádu železné opony oživil Glashütte zase Lange
Oživení přišlo s pádem železné opony, kdy se Walter Lange, potomek Ferdinanda Langeho, chopil příležitosti a s pomocí a podporou přátel zejména z Richemont group založil v Glashütte značku A. Lange & Söhne, která se stala absolutní špičkou nejen německé ale i světové hodinařiny.
Do Glashütte se postupně začaly vracet nejen značky, které zde historicky působily, ale vznikají i značky nové. Aktuálně zde působí deset výrobců hodinek (A. Lange & Söhne, Bruno Söhnle, Glashütte Original, Moritz Grossmann, Mühle Glashütte, NOMOS Glashütte, Tutima, Union Glashütte, Wempe Chronometerwerke) a jeden výrobce pouzder (SUG – dceřiná společnost frankturtského Sinnu).
Union Glashütte pod křídly Swatch Group
Union je tradiční hodinářskou značkou, které se historicky pojí se jménem zakladatele a významného hodináře Johanna Dürrsteina. Značka zanikla za hospodářské krize ve třicátých letech devatenáctého století a byla obnovena v roce 1996 jako součást Glashütte Original.
Po jejím převzetí Swatch group bylo v roce 2008 rozhodnuto oddělit oba výrobce do dvou nezávislých společností. GO zůstala jako top značka v rámci skupiny. Má vlastní kalibry a je zaměřená na malosériovou výrobu pro nejnáročnější klientelu. Union více využívá zázemí mateřské firmy a základ jeho kalibrů je postavený na strojcích ETA, nicméně je na rozdíl od níže postavených značek ve skupině mohutně modifikuje a dekoruje, a to i ve spolupráci se sesterskou GO.
My jsme si kromě procesu výroby měli možnost prohlédnout celou kolekci firmy včetně absolutních novinek, sportovních Belisar Chronograph Sport a prémiových Belisar Chronograph Moon Phase a 1893 Johannes Dürrstein Edition Moon Phase LE.
Mühle Glashütte: Stále v rukou rodiny Mühle
Mühle se před druhou světovou válkou zabývalo převážně výrobou lodních hodin a měřících přístrojů. Po ní zde obnovil výrobu Hans Mühle. Ten nebyl za války spojený s rodinou, pracoval jako inženýr v polské Svídnici. Díky tomu mu bylo, jako navrátilci, umožněno obnovit rodinou firmu a pokračovat ve výrobě zejména přesných měřících přístrojů.
I za dob socialistického Německa měla firma až 60 zaměstnanců. V sedmdesátých ji převzal jeho syn Hans-Jürgen Mühle, který ji vedl až do roku 1980, kdy bylo Mühle definitivně znárodněno a včleněno do VEB Glashütter Uhrenbetriebe (i u nás známeho pod značkou hodinek GUB).
Nicméně Hans-Jürgen Mühle zůstal ve firmě jako ředitel prodeje a v roce 1990 se po pádu východoněmeckého režimu a privatizaci vrátil zpět do čela firmy. Rozhodl se rozšířit výrobu i o náramkové hodinky a v roce 2000 ji předal svému synovi Thio Mühlemu, který je aktuálně pátou generací ve vedení rodinné firmy.
Ve výrobě je cítit nezávislost a rodinná atmosféra
I v Mühle jsme měli možnost projít celým procesem výroby, který se přece jen od Unionu trochu liší. Je vidět rozdíl mezi firmou vybudovanou v rámci silné Swatch group, kde plní přesně zadanou úlohu v rámci skupiny, a Mühle stojící jen na svých nohou a rozhodnutích rodiny.
Přestože v některých prvcích je výroba podobná, zejména díky absenci vývoje vlastních strojků a přenesení této části výroby hodinek pouze do modifikací dodaných strojků ze stáje Sellita, tak celková atmosféra je odlišná.
Kromě stále pokračující výroby systému lodních hodin s jednotným časem, je to hlavně v pozitivním smyslu „punkové“ naladění celé společnosti, která jde sama za vytyčenými cíli a je omezována jen svými ambicemi a schopnostmi. Ač byla návštěva příjemná a srdečná v rámci obou společností, tak Mühle u nás svou nadšenou nezávislostí těsně vyhrává.