Odolné lehké hodinky určené do přírody a na cestování, tak lze v krátkosti definovat řadu Landmaster, kterou Seiko na konci roku 2023 rozšířilo o nejnovějšího nástupce v podobě limitovaného modelu SLA071 s automatickým strojkem uvnitř.
Třicet let cestovatelských hodinek
Od představení prvního modelu Landmaster, Seiko SBBW005, uplynulo loni třicet let. Seiko za tu dobu vytvořilo celou řadu těchto cestovatelských hodinek. Jejich společným rysem bylo titanové monokokové pouzdro s kompasovou lunetou (s výjimkou modelu SBDB015). Naopak pohon a funkce hodinek se v průběhu času měnily. První Landmastery byly quartzové s kinetic dobíjením, dříve se systém nazýval AGS (automatic generating system) název kinetic se začal používat až v roce 1997.
Novinka věrná poslání svých předků
Později se přidaly automatické kalibry odvozené od Grand Seiko kalibrů a kalibry Spring Drive, Seiko postupně tlačilo Landmastery do vyšších pater hodinkové produkce. Určení řady zůstává nicméně stále stejné, hodinky pro cestovatele, horolezce a dobrodruhy. Odolné lehké hodinky odvozené od potápěčských modelů určené do přírody a na cestování, celá řada modelů dostala do vínku i GMT komplikaci. Loni koncem roku představilo Seiko další přírůstek v podobě limitovaného modelu SLA071 a je to velmi podařený přírůstek.
Ciferník, ve kterém se dá utopit
Seiko prostě ciferníky umí. Už když jsem četl první prewiev s produktovými fotografiemi chystaných hodinek, říkal jsem si, že tohle bude stát za to. Základem je laminátová struktura, kterou Seiko a Grand Seiko na některé své ciferníky používá, jednotlivá vlákna se liší v odstínech modré. Nejen že barva přechází od tmavších tónů v horní části ciferníku směrem k jeho spodnímu okraji, ale i v ploše se mění a přelévá podle dopadajícího světla.
Gradientní formát má připomínat pohled do krajiny z vrcholku Everestu nebo vysokých hor obecně, kde je obloha temně modrá, jako by byl vesmír na dosah. Mimochodem, tento přechod je v reálu méně výrazný než na produktových fotografiích. Vrchní vrsta ciferníku je lakována do hladka, takže struktura modrých vláken působí jako zamrzlá ve vyleštěném ledu. Pod dopadajícím světlem působí ciferník nejdříve ploše. Je to jednolitá modrá hladina, ze které teprve při podrobnějším zkoumání začnou vstupovat jednotlivé struktury a pohled se vpíjí stále hlouběji, jako by chtěl proniknout až ke dnu zamrzlého jezera. Jen se neutopit.
Aplikované indexy s vrstvou LumiBrite se umí rozsvítit i ve dne
Jako odraz zapadajícího slunce pak působí aplikovaný název značky vyvedený ve zlaté barvě. Indexy jsou samozřejmě také aplikované, rámované leštěnou stříbrnou s dostatečnou vrstvou LumiBrite, takže se rozsvěcí i za dne při přechodu mezi světlem a stínem přesně tak, jak to mám u Seika rád. Index na dvanáctce má tvar štítu, který je pro řadu Landmaster charakteristický. Stejně jako ciferník dostatečně svítí i stříbrné leštěné ručky, které mají tu správnou proporci a jako zachycený sluneční paprsek působí tenoučká zlatá vteřinovka, která spolu s logem otepluje jinak pocitově chladné hodinky.
Netradičně tradiční konstrukce pouzdra
Jak je u Landmasterů zvykem, celé pouzdro i náramek jsou z titanu, což se příznivě projevuje na váze i pocitu na ruce. Titan je chráněný diashieldem a ač má toto řešení řadu odpůrců z důvodu horších možností oprav, mně se na hodinkách osvědčilo. Ani tady nenacházím po prvních týdnech nošení žádné stopy poškození, bez škrábanců je jinak citlivá spona.
Výraznou změnu v rámci řady Seiko udělalo při konstrukci pouzdra, které není v podobě typického jednolitého monokoku, ale tradiční se šroubovacím dýnkem. Není to poprvé, stejné řešení použilo Seiko u již zmíněného modelu SBDB015, ale je to rozhodně neobvyklé a je to modelu občas vyčítáno. Já osobně s tím problém nemám, samotné pouzdro je dostatečně robustní. Navíc je díky použitému řešení nižší a snáze servisovatelné.
Na první pohled tooly, na druhý šperk
Vodotěsnost je více než dostatečných 20 BAR, jen díky chybějícímu indexu na třetí hodině neplní hodinky potápěčskou normu ISO. Pouzdro je celé broušené, s výjimkou zrcadlově vyleštěných, zkosených hran. Na první pohled tooly, na druhý šperk. Korunka je velká tak akorát mezi prsty, krytá pouzdrem a umístěná na třetí hodině, škoda jen, že není signovaná.
Dýnko je, jak jsem už zmínil, šroubovací, plné. Je řešené poměrně jednoduše bez výraznějšího zdobení. Je leštěné s broušeným kroužkem, na který je možné po vzoru předchozích modelů nechat gravírovat iniciály a krevní skupinu nositele.
Sever – Východ – Západ – Jih
Absolutně špičkové je zpracování lunety. Ta je tradiční kompasová, volně otočná oběma směry, akorát tuhá. Kompasová luneta pomáhá se stanovením azimutu a dalších světových stran, pokud hodinky použijeme k určení severu pomocí slunce. Můžeme namítnout, že to je vlastnost, kterou skoro nikdo nevyužije. Ale i odpočtová luneta potápěčských hodinek slouží spíše k počítání piv, nebo doby vaření špaget, než k počítání doby ponoru, tak proč ne.
Navíc je krásná. Je relativně mohutná, rozdělená do dvou okruží s různým lomem. Označení světových stran je potom oddělené, plastické a sever je zobrazený inverzně. Je to asi nejhezčí luneta, kterou jsem kdy na hodinkách měl, to jí tu menší praktičnost rád odpustím.
Potápěčská, pardon arktická extenze
Náramek je jednoduchý typu oyster, stejně jako pouzdro hodinek je samozřejmě vyrobený z titanu a krytý diashieldem. Je nenápadný, celobroušený a dobře sedí na ruce. Koncovky jsou samozřejmě plné, jak se na vyšší třídu hodinek sluší.
Trochu laciněji působí spona s extenzí. Její konstrukci známe například z Marinemasterů nebo GS diverů. Přestože extenze působí na pohled trochu jako objímka zahradní hadice, nelze jí upřít praktičnost a pohodlnost. Oproti sponám u potápěčských modelů, se kterými jsem měl zkušenost, je navíc velmi plochá. Na pohled působí jako tradiční spona bez extenze, možná i proto ten lehce plechový dojem.
Zatímco u potápěčských modelů má extenze umožnit navlečení hodinek přes neopren, u Landmasterů to má být přes teplé arktické oblečení. Nevyužiju ani jedno, ale jsem rád za možnost mikroregulací upravit délku náramku v průběhu dne a navíc se s ní vyloženě návykově cvaká. Obecně se jedná o velmi pohodlné hodinky. Nejen díky nízké váze, ale při skvělé ergonomii Seiko pouzder je 42mm rozměr, který padne na malou ruku stejně dobře, jako na mohutnější zápěstí.
Srdce z Grand Seiko
To, že to Seiko myslí řadou Landmaster vážně, ukazuje i použitý kalibr 8L35. Jde o kalibr postavený na GS kalibru 9S55 s menší mírou zdobení a větší setrvačkou, protože je obvykle využíván v potápěčských hodinkách s většími a těžšími ručkami, než mají spíše oblekové modely Grand Seiko. Strojky jsou ručně vyráběny ve studiu Shizuku-ishi v Morioce s ohledem na maximální přesnost a odolnost v náročných podmínkách. Rezerva chodu je 50 hodin a tolerance přesnosti -10/+15 vteřin za 24 hodin. V zásadě se jedná o to nejlepší, co Seiko do svých hodinek dává s výjimkou Spring Drive kalibrů.
Dostupná limitka
Celkově považuji poslední Landmastery za velmi podařené hodinky. Bylo jich vyrobeno tisíc kusů pro celý svět, ale aktuálně jsou stále bez větších problémů dostupné. Minimálně jeden kus je k dispozici i v pražském Koscomu, doporučuji se na hodinky minimálně zajít podívat, pokud budete mít cestu kolem. Velmi příznivá je také cena, kterou Seiko stanovilo na 2.800 €, v čechách je potom oficiální prodejní cena 72.990,-, což je vzhledem k úrovni zpracování, použitým materiálům a kalibru velmi příjemná nabídka v současné Seiko cenotvorbě.
Specifikace
Pouzdro:
- titan s Diashiledem
- průměr 42 mm
- výška 12.7 mm
- Lug to lug 50.1 mm
- 200 m vodotěsnost
Sklo:
- safír bez AR
Ciferník:
- Gradientový modrý s aplikovanými indexy s LumiBrite
Strojek:
- automatický in-house kalibr 8L35
- 26 kamenů
- frekvence 28,800
- rezerva 50 hodin
- přesnost -10/+15 sekund/den
Náramek
- titan s Diashiledem
- šířka 20mm
- spona s pojistkou a extenzí s mikroregulací