Letošní festival Micro Praha představil spoustu novinek. S koncem roku ale jejich přísun rozhodně nekončí, značky už připravují další nové modely. Během povídání na veletrhu nám někteří zástupci značek prozradili nebo naznačili, co chystají.
Na letošním Micro Praha ukázaly značky některé opravdu žhavé novinky. Vždyť třeba Circula Facet se představily doslova jen pár dní před startem veletrhu. A i některé další nové modely byly tak čerstvé, že měli zástupci k dispozici zatím jen prototypy. To byl třeba příklad modelu Serica Parade. Ovšem značky hledí dál a ve své kreativitě rozhodně nehodlají usnout na vavřínech.
Usilovně třeba na dalším modelu pracuje objev letošního roku, Martin Iglody s jeho značkou MD Watches Studio. „Mám v hlavě téma, najdu si strojek, objednám si ho, hraju si s ním a zkouším, co se dá, hledám cestu, jak ho nejlépe a zajímavě využít,“ popsal Martin, jak vymýšlí nový model. U své průlomové kolekce Supernatural našel nezvyklé využití strojku Miyota 82S7.
A teď už zkoumá další kalibr. Design už má víceméně hotový, rendery má i na svém Instagramu. Jisté je, že novinka bude mít Martinův rukopis využitý už u modelu Supernatural. A že strojek zase Martin využije jinak, než by kdo čekal.
Nezůstat v jedné škatulce
Určitý rukopis má i Ivan Chua, zakladatel značky Vario. Jak ale sám říká, nerad zůstává v jedné škatulce: „Nechci se zaseknout na nějakém žánru. Vymýšlím různé věci, nezastavuji se a hledám novou a novou inspiraci,“ říká. Nový model na příští rok je podle něj už prakticky hotový. „Inspiraci jsem našel v 70. letech u modelů značek Seiko a Rado, které měly fazetované sklíčko,“ naznačuje, co bude stěžejním prvkem novinky.
U svých modelů se Ivan snaží zůstávat v cenově dostupných hladinách, ovšem cítí určitou poptávku po provedeních se švýcarskými strojky. První by podle něj měl „švýcarskou kúru“ dostat model Trench, podle zájmu pak možná některé další. Vždy by mělo jít o alternativu k původní cenově dostupné variantě. Na Micro Praha ukazoval Ivan i další evoluci svého modelu Versa, tentokrát s mechanickým strojkem. Bude tenčí, ale ne tak všestranná, druhá strana totiž bude o strojku jako takovém.
Pro leváky, kteří nosí hodinky na pravé ruce, jako já, pak Ivan zvažuje ještě jednu variaci stávajícího modelu. Typ 1918 Pilot by měl mít korunku a s ní související dvanáctou hodinu pootočenou nikoli na půl druhou, jako stávající provedení, ale na opačnou stranu, tedy na půl jedenáctou. Pokud vím, takové pilotky nebo driver’s watch nikdo nedělá. „Vždy se snažím hledat skuliny. A můj syn je také levák,“ naznačuje Ivan inspiraci.
V roce 2026 pak čeká Ivana významné výročí. Bude totiž slavit 10 let od založení své značky. „Nemám v portfoliu žádné potápky. Takže přemýšlím, že bych udělal mou vlastní interpretaci této kategorie,“ zmiňuje. Tak nějak si myslím, že je Ivan v tomto případě už mnohem dál, než ve fázi přemýšlení.
Svět jedinečných ciferníků
O pár chystaných novinek se se mnou podělili i zástupci dalších značek. Wolfgang Heinrich už samozřejmě pracuje na dalších modelech, ale samotného ho letos příjemně překvapil zájem o model Heinrich Helicoprion Stone s ciferníky z kamene lapis lazuli nebo karneolu. „Obě provedení se rychle vyprodala, takže chystám na leden novou várku,“ zmiňuje. Je to velké lákadlo, protože od tohoto modelu jsem vlastně nic nečekal, ale nakonec to pro mě bylo jedno z příjemných překvapení veletrhu.
Podobně jako Arcanaut, jejíž modely jsem původně zavrhl jako příliš velké a příliš drahé. Jenže. Technická úroveň hodinek, odvaha hrát si s barvami a materiály jsou něco, co mě neuvěřitelně baví. „Příští rok budeme mít 37milimetrovou verzi,“ potěšil mě zástupce značky a hodinkový publicista Rob Nudds. Nové provedení bude menší, a také trochu jinak tvarované, takže celkově hodinky lépe obejmou zápěstí. „Pohráváme si také s myšlenkou doplnit nabídku o kovové náramky. Ale možná kvůli tomu budeme muset upravit samotné pouzdro a napojení řemínku či náramku, takže to chvilku zabere,“ prozradil ještě další záležitost, kterou se Arcanaut zabývá. Firma také zkoumá možnosti spolupráce s dalšími značkami, kterým by dodávala své jedinečné komponenty z netradičních a inovativních materiálů.
Když je řeč o jedinečných cifernících, novinky v tomto ohledu chystá i anOrdain. „To, čím jsme známí, je smalt. Ale nemyslím si, že jsme značka smaltovaných ciferníků. I proto pracujeme na dalším vlastním kreativním postupu, kterým doplníme nabídku svých ciferníků,“ prozradil provozní ředitel značky Erlend Firth. Ciferníky vyráběné jiným způsobem už má anOrdain v nabídce, ale ty pro ně vyrábí externí dodavatelé, firma teď chce rozšířit své vlastní možnosti.