Rubriky
Reportáže

Salon Exceptional Watches 2024 pohledem balkónového fotografa

Máme za sebou jubilejní desátý SEW a pátý, který se konal v Praze v nádherných prostorách Paláce Žofín. Letos premiérově probíhala také souběžná akce v pražském Koscomu. Díky pozvání pořadatelů jsem měl možnost rozložit si na balkóně Žofína improvizovaný ateliér a udělat pár fotek hodinek pod slušným světlem a v relativním klidu oproti shonu výstavní plochy.

Pohled z balkónu na výstavní plochu

Než se dostaneme k samotným hodinkám, pojďme si říct pár slov k letošní výstavě. Celkově se sešlo rekordních 57 vystavených značek a bylo se opravdu na co dívat. Letos poprvé bylo součástí SEWu také setkání hodinářů sdružených v AHCI, takže kromě tradičních značek jsme mohli obdivovat i absolutní špičku světové nezávislé hodinkové tvorby.

Cena za přínos světové hodinařině pro Antoine Preziusa

Teprve podruhé v historii výstavy byla udělena cena za kreativní přínos pro světovou hodinařinu. Tu letos obdržel Antoine Preziuso, jeden z dlouholetých členů AHCI. Jeho dechberoucí TOURBILLON of TOURBILLONS TTR3 Meteorite Space View najdete níže v galerii.

Jan Pokorný předává cenu za kreativní přínos pro světovou hodinařinu Antoinu Preziusovi
Hodinky roku 2024

Naopak tradičním oceněním udělovaným na SEWu je cena Hodinky roku, kterou letos vyhrál po tříleté pauze již potřetí Czapek Geneve. Letos zaslouženě zabodoval díky magicky modrým Promenade Goutte d’Eau. Gratulujeme!

Czapek Geneve Promenade Goutte d’Eau.

Tolik k úvodu a pojďme se podívat, co se mi letos podařilo získat před objektiv fotoaparátu.

Schaumburg Watches

Momentálně vlajková loď Schaumburgu jsou Schaumburg SolSequor Multiversum. Hodinky ukazují kromě základního zobrazení času i čas východu a západu slunce. Musí být proto seřízené individuálně každému uživateli, podle požadovaných zeměpisných souřadnic, pro které mají být údaje zobrazovány.

Schaumburg SolSequor Multiversum

Druhým kouskem jsou jednoduché tříručky s ciferníkem z meteorického železa Schaumburg Natural Wonders Meteorite. Na první pohled temné hodinky překvapivě mění barvy od černé přes tmavě modrou po odstíny fialové.

Schaumburg Natural Wonders Meteorite
Habring2

Rakouský Habring2 se na český trh dostal relativně nedávno díky klukům z Infinity watches. Ač manželé Habringovi nejsou členy AHCI, i v tomto případě se jedná o špičkovou nezávislou hodinařinu. Z relativně široké nabídky jsem měl možnost vyfotit dva modely. První z nich je decentní Erwin Tuxedo. Na pohled nenápadné hodinky, s ciferníkem odkazujícím do padesátých let, potěší fanoušky neobvyklou komplikací, kterou je mrtvá sekunda. Vteřinová ručka neběží plynule, jak jsme zvyklí u mechanických hodinek, ale „skáče“ přesně po vteřinových indexech.

Habring2 Erwin Tuxedo

Druhý model je základní Habring² Felix Sport, který s Erwinem a dalšími modely sdílí pouzdro, ale uvnitř je jen „základní“ Habringův kalibr A11B, ruční nátah s mimostřednou vteřinovkou na 9 pozici, bez dalších komplikací, které jsou vlastní vyšším modelům značky.

Kieser Design

Kieser Design se v Česku poprvé představil na loňském Micro Praha a letos zamířil na SEW. Originální titanové hodinky se skeletonovaným pouzdrem nabízí Matthias v takřka neomezeném výběru cifreníků, kde si zákazník může velmi variabilně dopřát, co se mu líbí. Mě půjčil na focení jeden z už připravených modelů (vyrobeno bylo 25 kusů) nazvaných Signature Edition v atraktivně fialové barvě.

Mühle-Glashütte 

O manufaktuře ze saského Glashütte jsem nedávno psal v samostatné reportáži. Na SEW si připravili celosvětové představení další z novinek, které si v Mühle nadělili k letošnímu 30. výročí obnovení značky. Jde o model z rodiny Teutonia, který se pyšní velkým datem a nese jméno Teutonia IV Big Date Edition 1994.

Mühle-Glashütte Teutonia IV Big Date Edition 1994
Antoine Preziuso

Oceněný hodinářský mistr přivezl představit průřez svojí kolekcí, nicméně k focení zapůjčil podle mého nejkrásnější kus TTR3 Meteorite Space View. Součástí tohoto dech beroucího stroje jsou hned tři rotující tourbillony, pouzdro je pak z gibeonského meteoritu. Je zřejmé, že to nejsou hodinky na běžné nošení. Jsou to hodinky které ukazují, že v případě mimořádného umu, je možné stvořit šperk i bez leckdy prvoplánového použití drahých kovů a kamenů.

Antoine Preziuso TTR3 Meteorite Space View
Antoine Preziuso TTR3 Meteorite Space View – pohled na stroj
Prim Manufacture 1949 

Novoměstký Prim ukázal na SEWu žhavou novinku, model Sport ve verzi s chronografem. Hodinky pohání automatický kalibr postavený na Sellittě SW510 v bicompax provedení. Jde o první chrono v rodině Sport a druhý typ poháněný švýcarským automatickým strojkem.

Prim Sport Chronograf

Druhé Primky, které jsem si vybral z nabídky firmy patří do široké rodiny Orlíků, konkrétně titanové limitky Prim Arma. Hodinky s manufakturním kalibrem 95.00 byly vyrobené v počtu 128 kusů jako pocta legendární české hře Arma ze studia Bohemia Interactive.

Prim Orlík Arma LE
Hautlence

Extravagantní Hautlence patří do skupiny MELB Luxe Group, které vlastní také v Česku známější H. Moser and Cie. Jako zajímavost je SEW přivezl pražský Koscom, který Mosery prodává. Přímo na výstavě jsme mohli shlédnout model Sphere Series 1. Hodiny se zobrazují na velké kouli v levé polovině velkého obdélníkového číselníku, v jeho pravé části je pak odečet minut pomocí retrográdní stupnice.

Hautlence Sphere Series 1.
Hautlence Sphere Series 1.
Sinn

Sinn je dlouholetá stálice na českém trhu díky výhradnímu zastoupení v pražském Chronoshopu. Na SEWu mě zaujaly hned dvě novinky. Limitovaná edice Sinn 556 I WT vyrobená pro časopis WatchTime Germany. Klasické 556 s přitažlivým červeno oranžovým ciferníkem jsou dostupné primárně na německém trhu.

Sinn 556 I WT

Druhá limitka, stříbrná verze mých oblíbených Sinn 6000 (verze  Sinn 6000 Anniversary III) se dá objednat i přímo v Chronoshopu. Chronografy s GMT funkcí postavené na La Joux-Perret L110 (base ETA 7753) se od základního modelu liší stříbrným ciferníkem s modrými detaily.

Sinn 6000 Anniversary III
Damasko

Damsko bylo před časem v Česku velmi oblíbené. Bohužel si značka ukousla asi příliš velký koláč při vývoji vlastních strojků a kvůli výrazným problémům s kvalitou i řadových modelů se stáhla. Nyní by snad mělo být vše vyřešené a Damasko se pokouší o comeback, nabídce je mají už zmíněné Infinity Watches. K focení jsem vybral dva modely. Základní DK36/2 BLACK navazuje na klasické tříručkové Damaska a je kromě celočerné PVD varianty k dispozici ve stříbrné pískované verzi.

DK36/2 BLACK

Druhým kouskem byla absolutní novinka Damasko DC 87. Jde o chronograf s centrálním minutovým sčítačem. Hodinky v černém PVD pouzdře s bílým ciferníkem a červenými detaily v podobě vteřinovky chronografu, centrálního minutového sčítače a lumibodu působí velmi atraktivním dojmem a jsem sám zvědavý jakou Damasko na tuto novinku nasadí cenu.

Damasko DC 87

Prokop a Brož

Model Regutron A1 je klasikou ateliéru Prokop a Brož. Vystavený kus, ale patří k modelům vyrobeným v jediném kuse (edice 1/1) pro konkrétního zákazníka, který je na výstavu zapůjčil. Hodinky s retrográdní minutovou ručkou a velkou modřenou plochou ciferníku jsou trochu fotografickým oříškem, ale rozhodně stojí za bližší prozkoumání. A to nejen z lícové strany, ale skvělý je i pohled na nádherně dekorovaný skeletizovaný strojek s modřenými detaily, které ladí k ciferníku.

Prokop a Brož Regutron A1
Prokop a Brož Regutron A1

Speake Marin

Posledním výrobcem, který mi poskytl hodinky na focení, než jsem pro naprostý nedostatek nápadů a vyčerpání odpadl, byl kouzelný Speake Marin. Před objektiv se mi dostaly hned tři modely. Všechno nízké automaty s manufaktorními strojky s mikrorotorem. Jako první přišla tenounká novinka (výška pouzdra 6,3 mm) Ripples Skeleton. Obecně skeletonizované hodinky moc nemusím, ale v tomto případě musím uznat, že mě technicistní a super jednoduché zpracování průhledného strojku uchvátilo.

Speake Marin Ripples Skeleton

Další dvoje hodinky patří do skupiny Openworked. Model Openworked Dual Time Red Gold má titanové pouzdro s DLC povrchem z růžového zlata a kromě základního ukazatele času má na subcifru na devaté hodině i nezávislý čtyřiadvacetihodinový ukazatel.

Speake Marin Openworked Dual Time Red Gold

Oproti tomu Openworked Sandblasted Titanium je relativně základní model v přiznaném titanu grade 5 s částečně skeletonizovaným ciferníkem.

Speake Marin Openworked Sandblasted Titanium
A co byl dál? Jenom Koscom…

Tady bychom mohli povídání o letošním SEWu z pohledu malého balkónového ateliéru ukončit. Ale jak jsem zmínil na začátku, kromě historického Žofína probíhala souběžně výstava i v nedávno zrekonstruovaných prostorech hodinářství Koscom. Po oficiálním ukončení výstavy na Slovanském ostrově jsem se proto vydal ještě na večerní akci ve Florentinu. I tady se bylo rozhodně na co dívat. Hodinky tu vystavovala Tutima, H. Moser a Cie. a byla k vidění i široká kolekce výše zmíněných Hautlence. Bohužel prostor pro focení byl omezený, tak sdílím jen pár fotek na rozloučenou, které se mi podařilo ulovit mezi drinky.

Moser & Cie. Streamliner Tourbillon Skeleton
Moser & Cie. Pioneer Centre Seconds Concept Citrus Green
Studio Underd0g X H. Moser & Cie. – Passion Project – Moser & Cie. Endeavour Perpetual Calendar Passion Fruit.
Studio Underd0g X H. Moser & Cie. – Passion Project – Studio Underd0g 03SERIES Passi0n Fruit

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *